otomatik panjur tamiri

Otomatik Panjur Kumanda Arızası

Otomatik panjur sistemlerinde sıkça karşılaşılan arızalardan biri olan kumanda arızasıdır. Otomatik panjurda kumandanın arızalı olduğunu nasıl belirleriz.

Öncelikle ilk yapmanız gereken pil kontrolüdür. Otomatik panjur kumandasının pilini değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Vericisinde problem var mı? Bunun tespiti için elinizde elbette yedek kumanda bulunması gerekir. Genelde otomatik panjur kurulumu bittikten sonra firmalar her zaman her panjur için 2 adet kumanda verir. Yedek eğer çalıştırıyorsa ve kumandanın pili değiştirmenize rağmen gene kumanda etmiyorsa kumandanın verici kısmında arıza var demektir.

Yedek ve orijinal kumanda ikisi de çalıştırmıyorsa, sorun otomatik panjurun üzerinde bulunan ve motora bağlı olan alıcının arızalı olmasıdır.

Bu durumda teknik destek almanı gerekmektedir. Bizleri arayarak teknik ekip isteyebilir veya teknik destek alabilirsiniz.

Otomatik Panjurum Çalışmıyor?

Butona bastığınızda motordan ses gelmiyorsa, bu durumun birçok nedeni olabilir.

Birinci Neden: Panjurunuz kumandalı ise kumandanın pili bitmiş olabilir. Butonlu ise bağlı olduğu elektrik tesisatında kısa devre veya yerinden çıkmış, iyi sıkıştırılmamış kablo ucu olabilir.

İkinci Neden: Panjurunuz kumandalı ise alıcısı yanmış veya beyni karışmış olabilir. Tek bir çözümü vardır. Alıcının değişmesi.

Üçüncü Neden: Otomatik panjur motoru yanmış olabilir. Tek çözümü motorunuzun yenisi ile değişmesidir.
Yukarıdaki bahsedilen arızalar en sık karşılaştığımız sorunlarıdır. Otomatik panjurunuzun bu tip arızları varsa işi uzmanından destek alın. Önemli olan tamir etmek değil, önemli olan arızanın neden ve nasıl gerçekleştiğini bulmak önemlidir.

Otomatik Panjur Lamelleri Hareket Etmiyor?

Otomatik panjurunuz kumanda veya butona bastığınızda motorun sesini duyuyorsanız korkmayın, ciddi bir arıza durumu yok demektir. Genelde bu tip arızalarda, iç kısımda lamellerin bağlı oldukları çelik askılıkların veya lamellerin biribirinden ayrılmasından kaynaklanır. Çelik askılıklar kasnak borusuna ve kasnakta motora bağlıdır.

Mekanizma yani, motor çalıştığında kasnak demirine hareket vererek askılıklarla beraber, lamelleri sarmaya başlar. Panjurun hareket etmeme nedeni askılıkların kopmuş veya yerinden çıkmasından kaynaklıdır. Devamını oku