teknik servis

Panjurum Yukarı Kalkmıyor Neden?

En çok yaşanılan sıkıntılardan biri olan panjurun yukarı kalmamasıdır. Aslında bu durumun birden fazla nedeni olabilir. İpli sistemlerde basit bir düzenek vardır. İp panjur kutusunun içinde bulunan kasnak bölümüne bağlıdır. Kasnak bölümü bir boru ile tüm lamelleri yukarı ve aşağıya doğru eş zamanlı hareket etmesini sağlar.

Birinci Neden: Panjur Kasnağı Kırılmış Olabilir.

Panjur ipinin sarılı olduğu plastik bir kasnak bulunur. Kasnağın görevi ip yardımı ile panjuru yukarı ve aşağı hareket etmesine kumanda eder. Kasnak kısmında kırılma varsa panjuru hareket ettirmeniz mümkün değildir.

İkinci Neden: Panjur Kasnak Askı İplerin Kopması.

Panjur lamelleri kasnağa bağlayan ipler bulunmaktadır. Bu ipler kasnağın hareket etmesi ile lamellerinizi yukarı çekme hareketini sağlayan ve kasnak borusuna bağlı basit bir askı sistemidir. Eğer bu ipler kopmuşsa kasnak boşa dönerek panjuru kumanda etmez.

Üçüncü Neden: Panjur Kasnağına Panjur İpin Dolanması.

Panjur ipleri kasnakta bulunan ip kanalına sarılır. Hareket ederken ip açılır veya sarılır. Montaj hatası veya farklı bir faktörden dolayı ip kanalından çıkıp kasnağın dış kısmına sarılıp, panjurun sıkışmasına ve hareket etmesini engeller.

Her üç neden ile ilgili profesyonel yardım almanızı tavsiye ederiz. Tamirleri zahmetli ve tehlikelidir.

Otomatik Panjur Kumanda Arızası

Otomatik panjur sistemlerinde sıkça karşılaşılan arızalardan biri olan kumanda arızasıdır. Otomatik panjurda kumandanın arızalı olduğunu nasıl belirleriz.

Öncelikle ilk yapmanız gereken pil kontrolüdür. Otomatik panjur kumandasının pilini değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Vericisinde problem var mı? Bunun tespiti için elinizde elbette yedek kumanda bulunması gerekir. Genelde otomatik panjur kurulumu bittikten sonra firmalar her zaman her panjur için 2 adet kumanda verir. Yedek eğer çalıştırıyorsa ve kumandanın pili değiştirmenize rağmen gene kumanda etmiyorsa kumandanın verici kısmında arıza var demektir.

Yedek ve orijinal kumanda ikisi de çalıştırmıyorsa, sorun otomatik panjurun üzerinde bulunan ve motora bağlı olan alıcının arızalı olmasıdır.

Bu durumda teknik destek almanı gerekmektedir. Bizleri arayarak teknik ekip isteyebilir veya teknik destek alabilirsiniz.

Otomatik Panjurum Çalışmıyor?

Butona bastığınızda motordan ses gelmiyorsa, bu durumun birçok nedeni olabilir.

Birinci Neden: Panjurunuz kumandalı ise kumandanın pili bitmiş olabilir. Butonlu ise bağlı olduğu elektrik tesisatında kısa devre veya yerinden çıkmış, iyi sıkıştırılmamış kablo ucu olabilir.

İkinci Neden: Panjurunuz kumandalı ise alıcısı yanmış veya beyni karışmış olabilir. Tek bir çözümü vardır. Alıcının değişmesi.

Üçüncü Neden: Otomatik panjur motoru yanmış olabilir. Tek çözümü motorunuzun yenisi ile değişmesidir.
Yukarıdaki bahsedilen arızalar en sık karşılaştığımız sorunlarıdır. Otomatik panjurunuzun bu tip arızları varsa işi uzmanından destek alın. Önemli olan tamir etmek değil, önemli olan arızanın neden ve nasıl gerçekleştiğini bulmak önemlidir.

Otomatik Panjur Lamelleri Hareket Etmiyor?

Otomatik panjurunuz kumanda veya butona bastığınızda motorun sesini duyuyorsanız korkmayın, ciddi bir arıza durumu yok demektir. Genelde bu tip arızalarda, iç kısımda lamellerin bağlı oldukları çelik askılıkların veya lamellerin biribirinden ayrılmasından kaynaklanır. Çelik askılıklar kasnak borusuna ve kasnakta motora bağlıdır.

Mekanizma yani, motor çalıştığında kasnak demirine hareket vererek askılıklarla beraber, lamelleri sarmaya başlar. Panjurun hareket etmeme nedeni askılıkların kopmuş veya yerinden çıkmasından kaynaklıdır. Devamını oku